След Плака, Синтагма и Танасис, решихме третия си aтински ден да посветим на нео-класическа разходка и да разгледаме библиотеката, университета и най-вече академията на науките основана от Платон. Насладихме се на Олимпион, на няколко сгради на Адриан и на чудесна гръцка вечеря.
Започнахме с красивата сграда на библиотеката, влязохме и вътре, за да се потопим в уханието на хартия, мастило и история, но не ни разрешиха да продължим, без да имаме карти, за това се отказахме.
Минахме покрай главните покои на университета
И завършихме с една от най-красивите според мен сграда в Атина: академията на науките. Академията е философското училиче основано в Атина през 387 година преди новата ера от Платон. Училището е функционирало 9 века (!) и било затворено през 529 година след новата ера с императорски декрет, който забранявал изучаването на философия. През 1926 сградата е построена отново, на същото място, но с друга цел – да бъде дом на академията на науките.
Основната функция на атинската академия е развитието на науки, изобразително изкуство и хуманитарни сфери чрез индивидуални изследвания и сътрудничество с академии в други градове.
Сградата е изградена в йонически стил и се счита за една от най-красивите неокласически примери в света. Външността й е богато украсена, с основен елемент раждането на Атина и двете статуи от двете страни – Аполон, който свири на лира и Атина Промахос (Атина, която се сражава на фронтовата линия, изобразява богинята с пълно бойно снаряжение, защитавайки града си). Двете статуи, заедно със Сократ и Платон, чиито скулптори са поставени на входа, символизират продължението на древногръцкия дух на академията.
След като се насладихме на тази неокласическа красавица, продължихме към Синтагма, където седнахме Жоро да пие кафе и за 3.80 евро получихме тази комбинация.
Станахме свидетели и на смяната на охраната пред атинския парламент, което става на всеки кръгъл час с атрактивно шоу, основно за туристите.
Разходихме се по приятен булевард, който върви по протежение на градския парк и стигнахме до спиращия дъха Олимпион.
Храмът на Олимпийският Зевс – Олимпион. Най-големият храм в древна Гърция бил направен от 104 (!) мраморни колони, всяка от които висока 17 м и с диаметър от 2 м. Днес са останали 15 прави и една паднала.
Погледнахме и арката на Адриан, която император Адриан построил , за да раздели Атина на две – старият град на Тесей и новият – на Адриан
Както и библиотеката му, от която е останала много малка част, а през 132 година след новата ера, когато бил построен, комплексът имал огромен двор, градина – заобиколена от 100 колони и басейн.
Завършихме наситения трети ден с вечеря на Плака с хориатики, пита, разядки, октоподаки и каламари, поляти със свежо, студено бяло вино.
Очаквайте морската ни разходка в Пирея, хубав ли е атинския плаж и как поплувахме в топли, яркосини води в края на септември.
Последни коментари