С Жоро имаме няколко дни межди Коледа и нова година, без деца. Любим град на пръв поглед, а винаги спираме за по няколко часа на отиване или на връщане от Халкидики. За това сега решаваме да отделим специални няколко дни и да усетим атмосферата, да се насладим на историята, на слънцето, морето и вкусната средиземноморска кухня.
Заслужаваше си!
Отсядаме в хотел Олимпия, който избирам през Booking и се оказа отлично попадение с централна локация, паркинг и богата закуска. Разхождаме се на класическите места като:
Площад Аристотел и Цимиски (Tsimiski) (главната шопинг улица)
Крайморската алея с паметника на Александър Велики и инсталацията с чадърите на Йоргос Зонголопулос.
Пихме горещ шоколад с гледка в Гарсон
Отидохме до ротондата Св. Георги
Освен класиките, ето какво научихме и къде отидохме:
1. Гръцкото име на Солун е Thessaloniki – кръстен е така на полу-сестрата на Александър Велики.
2. В Солун е роден Кемал Ататюрк.
3. Има стар град – Ano Poli с красиви къщи и великолепна гледка към централната част и морето.
4. Бялата кула е построена от Сюлейман Велики и е ползвана от османските турци като крепост и затвор. Заради масовите изтезания и екзекуции до края на 19 в. е наричана кулата на кръвта или червената кула. Там е бил затворен и изтезаван и Петко войвода. През 1890, кулата е варосана и почистена и тогава е преименувана на „бялата“.
5. Днес бялата кула е символ на Солун и срещу 2 евро на човек можете да разгледате постоянната изложба посветена на историята на града (от която научихме повечето от фактите описани в тази статия). Непременно си вземете и аудио гид – за първи път попадаме на безплатен!, ще си осмислите разходката нагоре по етажите, за да се насладите на красивата гледка към залива.
6. Св. Димитър е патронният светец на Солун.
7. Базиликата св. Димитър е най-голямата православна църква в Солун и е част от обектите за световно наследство на Юнеско.
8. В св. Димитър има впечатляваща икона на солунските братя св. св. Кирил и Методий.
9. Солун се освобождава от османско владичество чак през 1912 година.
10. През 1917 избухва солунският пожар – огънят бушува повече от денонощие и унищожава хиляди къщи, както и ценни исторически паметници, вкл. и св. Димитър.
11. През зимата градът ухае на канела и печени кестени.
12. В Солун се намира пекарната с най-голяма фурна в Европа (и най-вкусен лимонов пай според мен), Blé.
13. Лададика – близо до пристанището и площад Аристотел е мястото приютило автентични ресторанти, кафенета и барове. Каменните къщи на Лададика са оцелели през големия пожар от 1917 и придават допълнителен чар.
Благодаря Теди, че ни запозна чрез обяснения и снимки със Солун. Весела и щастлива Новата 2017 година и на теб, миличка. Много те обичам и ти пожелавам нови интересни пътешествия и дестинации.
Много се радвам, маме! Щастлива нова година и на теб!