Дълъг уикенд в Малага

Малага ми е в сърцето и творческите планове, откакто виждам снимки на пищната зеленина в градината до плажа, пипала от октоподи нарязани на кръгчета и ефектната пътека в скалите – El Caminito del Rey.

През ноември с моята братовчедка Зорница, която живее в Лондон, се организираме за дълъг момичешки уикенд. Раян еър имат удобни полети от София (оказва се и от Лондон), които пристигат в Малага рано сутринта в петък и излитат късно в неделя.

Запазвам две нощувки в студио в идеалния център Teatro Romano 3 & 6, от което се открива ето тази гледка към крепостта и римския театър.

Разполагаме с три пълни дни, които изкарваме в града, а има още много за разглеждане в околността – въпросната скалиста пътека, двореца Алхамбра, Кордоба, Нерха (за почитателите на сериала „Синьо лято“). Обещаваме си, че ще се върнем, а трите дни посвещаваме сладки приказки под галещото ноемврийско слънце, калдъръмените улички на стария град, пристанището и плажа, красивите дървета и цветя, песента на папагалите и вкусната морска храна.

Нашите Малага топ 10

1. Алказаба

Крепостта е построена на хълм и доминира силуета на града с красивите форми и червеникаво-ръждиви цветове.

Алказаба е дворцово укрепление, построено през периода на мюсюлманско управление Ал-Андалус. Сегашният комплекс е започнат през 11-ти век и е модифициран или преустройван многократно до 14-ти век. В момента е един от най-добре запазените в целия регион.

2. Римският театър

Намира се в подножието на крепостта Алказаба и е открит през 1951 г., след като стоял заровен под земята в продължение на много векове.

Построен е по време на империята на Август – първи век, и е използван активно до трети век. Театърът е с радиус от 31 метра, висок е 16 метра, а сцената е 15 метра.

Арабите използвали части от театъра за собствени строителни цели, например взимали са материали за колоните на Алказаба и са ги ползвали като опора за подковообразните арки над вратите.

3. Катедралата

Катедралата в Малага със звучното име Encarnación (инкарнация, въплъщение) е една от ключовите забележителности в историческия център на града, която привлича туристите с красивата си ренесансова архитектура, тучни градини и прекрасен двор.

Не забравяйте да потърсите богато украсената и сложно инкрустирана странична врата и да се насладите на таланта, прецизността и вниманието към детайла на създателите ѝ.

4. Разходка в историческия център

Тесни калдъръмени улици със симетрични мозайки, обрамчени с портокалови дръвчета и дантелени фасади с мавританската архитектура, балкони от ковано желязо и пастелни цветове.

Оживени ресторанти и кафенета, в които усмихнати хора се наслаждават на уханни тапас (предястия), чаша вино или сангрия, и сладки приказки. Туристи с хартиени карти на града в търсене на гледки и забавления. Групи предвождани от екскурзоводи с чадър, които бързат към следващата забележителност.

Всички тези гледки, аромати и звуци създават, допълват и поръсват с невидим вълшебен прашец атмосферата на стария град.

5. Главната пешеходна улица в Малага

Calle Larios е най-емблематичната, елегантна и известна пешеходна улица в Малага. Основна търговска и културна артерия на историческия център на града, тя се простира на около 300 метра и свързва оживения площад Plaza de la Constitución с живописния район Alameda Principal.

Може би най-оживената част на града и дом на някои от най-добрите магазини и най-скъпите недвижими имоти в Испания.

Отличава с различен архитектурен стил, известен като „регионалисткия стил на Малага“, който включва елементи от стиловете нео-мудехар и необарок. Сградите по улицата са с богато украсени фасади, сложни балкони и цветни керамични плочки, създавайки визуално зашеметяваща атмосфера.

В средата на ноември започна поставянето на коледната украса и блясъкът от хилядите фацети на ангелите и гирляндите допълва магията.

6. Централният парк в Малага

Изобилстващ от палми и широколистни дървета, шадравани, ярки цветове и приказките на папагалите, паркът е пулсиращото зелено сърце на Малага.

Високата и буйна растителност осигурява тихо и спокойно място, изолирано от близкия шум и околния трафик и – в комбинация с широките, добре поддържани алеи, е примамливо място за разходка и отдих.

Флората е една от най-богатите и с най-голямо биоразнообразие от градските паркове в Испания. Паркът е дом на 360 растителни вида от целия свят, които процъфтяват в крайбрежния средиземноморски климат, с мека зима и топло лято.

Като например райската птица (Strelitzia reginae), която е родом от Южна Африка.

7. Дърветата на Малага

Обожавам дървета и при пътувания, различните видове са основна притегателна сила за мен. Така се влюбих във Франджипанито в Бали и след това откривах разновидности и в Тайланд, и в Южна Африка.

Малага е едно от най-подходящите места в Европа за любителите на дървета. Различни видове палми, портокалови дръвчета, хибискуси, вечно зелени стройни борове и кипариси, и перлата в короната – пищните ярко розови цветове на дървото наречено с романтичното име – копринен конец (Pink floss).

Палмата с причудлив външен вид се казва Драго (Dracaena drago) и впечатлява с форма, дълголетие и легенда. Смята се за магическо дърво, а името му се дължи на лечебните свойства, приписвани на сока му, наречен „драконова кръв“, тъй като придобива червен цвят при контакт с въздуха. Расте бавно (един метър на всеки десет години).

8. Пристанището

Mеждународно морско пристанище на брега на Коста дел Сол на Средиземно море. Най-старото постоянно действащо пристанище в Испания и едно от най-старите в Средиземно море.

Районът е изключително приятен за разходки и изобилства от магазини, ресторанти, сувенири и сладолед.

От там се открива и една от най-пленителните гледки към града – морето, Алказар и катедралата.

9. Плажът

Playa la Malagueta е градският плаж на Малага и предлага инстаграмабъл място за снимки с името си, кристална вода, сламени чадъри и шезлонги (срещу заплащане), няколко плажни заведения, палми и снежнобял морски фар.

В средата на ноември има плажуващи и плуващи (!)

Ние само топваме ходилата и изкарваме един блажен час в приказки под топлите слънчеви лъчи, на фона на музиката на морските вълни.

10. Храната

Подобно на Италия, и в Испания (особено южна) храната е религия. На повечето места се предлагат тапас и така опитваме по малко от различни вкусове и текстури.

Посещаваме двете най-популярни места за брънч: Byoko и Brunchit.

В Биоко опитваме бенедикт и авокадо тост със сьомга.

В Brunchit има ето тези добре измислени менюта и се спираме на тях. Капучиното и на двете места е превъзходно – плътно и ароматно.

Първата вечер хапваме тапас в Dbandera – едно от най-популярните места в историческия център, където сядаме навън (припомням, средата на ноември) и се наслаждаваме на зелено вино (пихме го и в Лисабон и много ни хареса) и няколкочасово бъбрене.

Освен октопод, опитваме и типичните скариди на тиган, крокети от волска опашка и нещо, което прилича на пиле по киевски, испанска версия, която е също толкова вкусна.

Пикасо е роден в Малага и има музей, в който са изложени негови произведения, както и родната му къща е отворена за посещения. Градът е известен с изобилието и разнообразието на музеи, но ние решаваме да се фокусираме върху разходки на открито.

Малага пленява с атмосфера, дъх на море и морски деликатеси на скара, очарова с архитектура и природа, и завладява с история и култура. Един от градовете в Европа, в които с удоволствие бих живяла. Не казваме „сбогом“, а „до нови срещи“ – следващият път в разширен състав.

1 коментар

  1. Дано сме включени и ние в разширения състав за посещение на Малага с теб, мила Теди! С голямо удоволствие прочетох разказа ти и разгледах красоти и забележителности, които впечатляват! Благодаря ти, че ни запозна с преживяванията си на това прекрасно място!


Вашият коментар